Co powiesić na ścianie w salonie? Lista kreatywnych propozycji
Co powiesić na ścianie w salonie? Lista kreatywnych propozycji

Co powiesić na ścianie w salonie? Lista kreatywnych propozycji

Remont to wyczerpujące doświadczenie. Niestety po jego zakończeniu przychodzi czas na dekorację wnętrza — ona również bywa sporym wyzwaniem. Na szczęście przygotowaliśmy inspiracje, które ułatwią Ci aranżację ścian w salonie. Dowiesz się, co warto powiesić w jego wnętrzu. 

Styl salonu determinuje wystrój jego ścian

Ten tekst musimy zacząć od ogólnej wskazówki, która ułatwi pracę nad wystrojem ścian Twojego salonu. Mianowicie, określenie stylu panującego we wnętrzu będzie sporym ułatwieniem, które właściwie poprowadzi Cię za rękę przez długą listę inspiracji salonowych. A więc zaczynajmy.

Ściana salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cieszy się od wielu lat ogromną popularnością w naszym kraju. Jeśli Twoje wnętrze jest zaprojektowane zgodnie z tą estetyką, świetnym  wyborem może być wisząca biblioteczka z książkami. Pamiętaj, że w stylu skandynawskim dominują jasne kolory i minimalistyczny design. Musisz brać pod uwagę to kryterium planując dekoracje ścian w salonie. 

Częstą dekoracją ścian w salonach w stylu skandynawskim są obrazy — nie mówimy tutaj o pokaźnych rozmiarów malowidłach, a niewielkich obrazkach wypełniających przestrzeń ścienną.

Ściana salonu w stylu rustykalnym

Obecność rustykalnych akcentów to zwrot w kierunku swojskości i natury. Możesz więc wykorzystać tutaj elementy wykonane z naturalnego drewna — doskonale sprawdzą się tu różnego rodzaju półki, obrazy w drewnianych ramach — a jeśli nie masz z tym problemu — również poroża zwierzyny łownej. Ten ostatni element staje się coraz mniej popularną dekoracją ścienną, ale konserwatywni właściciele domów chętnie po niego sięgają. 

Drewniane kinkiety umieszczone na ścianach również dodadzą charakteru rustykalnemu salonowi. Ich ilość jest w pełni zależna od Ciebie — lampy powinny równomiernie oświetlać całą przestrzeń salonu. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie masywnego lustra w drewnianej oprawie.  

Sięgając do rustykalnej estetyki, warto postawić na zabytkowe dzieła sztuki. 

Ściana salonu w stylu nowoczesnym

Jeśli Twój salon odznacza się wyszukaną prostotą, geometrycznymi kształtami, dobrym posunięciem będzie zainwestowanie w tapety. Niektórzy błędnie utożsamiają tapetę jako symbol minionej epoki. Nic bardziej mylnego! Na rynku są dostępne gotowe wzory, które świetnie wpiszą się w nowoczesny styl salonu. 

Co więcej, aranżując ścianę w stylu nowoczesnym, możesz sobie pozwolić na odrobinę odwagi — sięgając np. po lustra w niestandardowym kształtach. A w ich sąsiedztwie dobrze będzie prezentował się futurystyczny zegar. 

Ściana salonu w stylu industrialnym

Styl industrialny — w takich przestrzeniach jak salon — często jest postrzegany jako wyraz odwagi. W końcu estetyka ta nie kojarzy się z przytulnym wykończeniem wnętrza. 

W takim salonie na ścianach może pojawiać się czerwona cegła wprowadzająca atmosferę kontrolowanego nieładu — oczywiście nie mamy tu na myśli pełnej powierzchni ściany wypełnione cegłami. Raczej chodzi o fragmenty.  

Możesz też pójść krok dalej — zaplanować na ścianach pełnoskalowy industrial, umieszczając takie elementy, jak stare, acz stylowe, śmigło samolotu, czy też efektowny zegar przemysłowy. Jeśli jesteś fanem takiej estetyki, na pewno takie pomysły na aranżację ściany przypadną Ci do gusty. 

Oczywiście, pamiętaj, że surowa atmosfera pomieszczenia dla wielu osób bywa zbyt odważnym posunięciem. Jeśli lubisz nastrojowe, jasne przestrzenie, industrialne pomysły na ścianę w salonie nie powinny Cię w ogóle interesować. 

Co ze ścianą za kanapą?

Zdarzają się pewne uniwersalne rozterki — dotyczące wnętrz w każdym stylu. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie, co umieścić nad ścianą za kanapą. Tutaj także jest szerokie pole do popisu!

  • Pierwszym rozwiązaniem jest obszerny obraz na ścianie w salonie. Pomysł ten jest uniwersalny, ponieważ estetykę grafiki można dowolnie dopasować do atmosfery pomieszczenia. Sprawdzi się w każdym stylu architektonicznym. 
  • Jeśli planujesz nowoczesną aranżację wnętrza, możesz postawić na stylowe plakaty na ścianę, które świetnie wpiszą się w estetykę pomieszczenia. 
  • Galeria ulubionych zdjęć również jest dobrym pomysłem na ścianę za kanapą. W takiej sytuacji fotografie będą poza zasięgiem dzieci, tym samym nie będzie ryzyka, że któraś z ramek zostanie stłuczona. 
  • Jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnej atmosfery w salonie, za kanapą możesz powiesić jakąś tkaninę — może być ona wykonana z wełny lub bawełny. 
  • Kolejnym dość oczywistym rozwiązaniem jest sięgnięcie po lampy — takim zabiegiem zapewniamy ścianie efektowny wygląd i łatwo rozwiązujemy problem pustej przestrzeni. 

Pamiętaj, że dekoracja ściany znajdującej się za kanapą może być swego rodzaju poligonem doświadczalnym — możesz wypróbować kilka rozwiązań i na stałe zostawić to, które najbardziej odpowiada gustom domowników. 

Kolaż z fotografii

Zdjęcia stanowią prawdziwy nośnik emocji — zwłaszcza te, które uwieczniają miłe chwile z naszego życia. Dobrym pomysłem może być utworzenie swoistego kolażu z ulubionych zdjęć, który będzie na ścianie tworzył swego rodzaju fotograficzną opowieść. Aby taka dekoracja była maksymalnie efektowna, można sięgnąć po zdjęcia różnych rozmiarów — umieszczone w sposób niesymetryczny. 

Nastrój kinowy na ścianie Twojego salonu

Niezależnie od stylu, który panuje w salonie, zawsze możesz powiesić na ścianie obszerny panoramiczny telewizor. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w dużym, jak i małym salonie. Dodatkowo, jeśli salon jest utrzymany w jasnych kolorach, biała ściana z telewizorem będzie przełamywać wrażenie nudy. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, gdy w sąsiedztwie urządzenia zawisną doniczki z majestatycznymi kwiatami, np. paprociami. 

Co powiesić na ścianie w salonie? [podsumowanie]

Jak widzisz, dekorowanie ściany w salonie nie musi być trudne. Kluczem jest stworzenie harmonijnej przestrzeni — takiej, w której każdy element stanowi część sensownie połączonej układanki. Potrzebujesz więcej inspiracji? Odwiedź nasz internetowy sklep meblowy i wybierz gotowe efektowne aranżacje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl