
Czarny narożnik w salonie – pomysł na aranżację z charakterem
Czerń to absolutnie uniwersalny kolor, który nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie wyglądał wyrafinowanie i nowocześnie zarazem. Postawienie na czarny narożnik w pokoju dziennym może być strzałem w dziesiątkę i wisienką na torcie, która zwykłą aranżację zmieni w prawdziwą bombę. Zostań z nami, żeby dowiedzieć się, jak uzyskać pożądany efekt, jak uniknąć błędów – i poznać najciekawsze propozycje aranżacji.
Salon z czarnym narożnikiem – na co zwrócić uwagę?
Czarny narożnik zawsze będzie stanowić estetyczny środek ciężkości i punkt fokalny aranżacji – chyba że sparujemy go z dużą ilością elementów o ciemnych odcieniach, np. z grafitowymi meblami, ciemnymi ścianami i panelami. W takim wypadku osiągniemy efekt odwrotny od oczekiwanego: wystrój będzie ciężki, a narożnik zginie w przytłaczającym otoczeniu.
Z tego samego powodu warto wziąć pod uwagę stosunek wielkości narożnika do pomieszczenia. Jeśli do zagospodarowania mamy małą przestrzeń, a zależy nam na czarnym meblu wypoczynkowym, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór małej kanapy narożnej albo takiej o lekkiej, nowoczesnej konstrukcji – świetnie sprawdzi się tu narożnik na wysokich nóżkach, które optycznie wyszczuplają bryłę i pomagają uniknąć efektu zagracenia.
Czarny narożnik w salonie – z czym łączyć?
Zaczynamy od niespodziewanych kontrastów. Wbrew pozorom i naszym typowym oczekiwaniom związanym z jasnymi, naturalnymi barwami i pojedynczymi plamami koloru, czarny narożnik w aranżacji skandynawskiej sprawdzi się świetnie. Powyżej przedstawiamy pomysł na eklektyczny wystrój będący miksem nordyckiego stylu urządzania mieszkań i stylu mid-century modern, który ma wiele punktów stycznych np. z duńską historią designu. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do czarnego w aranżacji, to żółty musi być najlepszą odpowiedzią. Żółty wprowadza ciepło i radość, jednocześnie ujmując nieco powadze czerni, czerń - wprowadza punkt ciężkości, jednocześnie sprawiając, że żółty nie wydaje się kiczowaty czy dziecinny. Te dwa kolory to duet idealny! Warto więc czarny narożnik otoczyć żółtymi dodatkami takimi jak tekstylia, wazony czy po prostu świeże kwiaty.
To, co nam kojarzy się z czernią najbardziej, to minimalizm. Jak urządzić minimalistyczny salon z czarnym narożnikiem w centrum? Przede wszystkim warto postawić na neutralną bazę - zamiast szarości polecamy brudne biele i beże, które pozwolą uniknąć chirurgicznie czystego, chłodnego efektu nawet przy najbardziej minimalnym dekorze. Taka baza, szczególnie utrzymana w monochromatycznym stylu, będzie zawsze wyglądać świeżo, czysto, a jednocześnie wniesie do salonu atmosferę spokoju. Aby uniknąć wrażenia nudy, warto eksperymentować z różnymi teksturami: np. taki dziergany dywan, jak powyżej, będzie zaskakującym elementem, który przełamie wystrój.
Pomimo trendów związanych z puszystym designem i naturalnością, na polskim rynku nadal króluje welur. Czarny narożnik welurowy w salonie to bez wątpienia świetny wybór, który dzięki bogatej teksturze i połysku tkaniny będzie zawsze wyglądał luksusowo. Właśnie dlatego musieliśmy w naszych propozycjach uwzględnić nowoczesną odmianę stylu glamour, która przyjmie taki narożnik najlepiej. Aby uniknąć kiczu, o który łatwo, kiedy chcemy nasycić salon ekstrawagancją, warto postawić na minimalistyczny schemat kolorów, który scali aranżację i będzie nieprzytłaczającym tłem dla ciekawych dodatków. Aktualnie modne jest implementowanie estetyki marmuru w dodatki - stąd pomysł na eleganckie plakaty w złotych ramkach. Marmur to celebracja ponadczasowego glamouru i organicznych form, więc warto przemycić go do aranżacji w budżetowej formie.