Czym jest test Martindale?
Czym jest test Martindale?

Czym jest test Martindale?

ISO 12947-2:2000? Test Martindale? Część klientów całkowicie pomija te oznaczenia ze względu na obco brzmiącą nazwę – niesłusznie! Test Martindale to jeden z najważniejszych wskaźników, na które powinniśmy zwracać uwagę za każdym razem, kiedy wybieramy tkaninę tapicerską – to on określa odporność obicia na ścieranie. Jego wynik pozwala nam scharakteryzować wytrzymałość mebla i jego możliwe zastosowania.

NA CZYM POLEGA TEST MARTINDALE

Kawałek testowanej tkaniny mocuje się na płycie maszyny. Wraz z jej włączeniem, po tkaninie zaczynają sunąć dyski pokryte wełną czesankową lub papierem ściernym. Nacisk dysków jest stały, a poruszają się one w sposób powtarzalny, po trajektorii krzywej Lissajous; w ciągu minuty ruch ten wykonywany jest około trzech razy. Materiał poddawany jest tarciu do momentu, w którym na jego powierzchni pojawią się pierwsze zmiany. Wtedy wyłącza się maszynę i sumuje, ile cykli nasz materiał przetrwał nienaruszony – im więcej, tym lepiej świadczy to o tkaninie. 

TEST MARTINDALE W PRAKTYCE 

Poniżej przedstawiamy minima, jakie – w zależności od przeznaczenia – tkanina powinna spełnić.

  • 10 000-15 000: do lekkiego użytkowania w domu
  • 15 000-25 000: do codziennego użytku w domu
  • 25 000-30 000: do intensywnego użytkowania w domu (np. do narożników, w których wykorzystujemy również funkcję spania)
  • 30 000-40 000: do użytku w biurze
  • >40 000: do intensywnego użytku komercyjnego i publicznego (np. do siedzeń autokarowych) 

TKANINY W SKLEPIE MEBLOSTREFA

Wszystkie tkaniny, jakie są dostępne w naszym asortymencie, mają wytrzymałość na tarcie powyżej 30 000 cykli. Przykładamy dużą wagę do tego, aby przedstawiać Państwu meble z obiciami najwyższej jakości i korzystać tylko ze sprawdzonych przez nas i przez klientów materiałów. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl