Czyszczenie łóżka: jak zadbać o higienę i komfort snu?
Czyszczenie łóżka: jak zadbać o higienę i komfort snu?

Czyszczenie łóżka: jak zadbać o higienę i komfort snu?

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli, jaki mamy – a jednocześnie jeden z tych, który z reguły posiadamy najdłużej, niezbyt chętnie patrząc na jego częstą wymianę. Aby przedłużyć jego żywotność i cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, warto zastanowić się, jak powinno przebiegać czyszczenie łóżka. W końcu każdego dnia łóżko brudzi się jak każdy inny mebel, a jeśli w domu mamy zwierzaki, to sprawa staje się bardziej skomplikowana.

Dowiesz się:

  • Jak dbać o czystość łóżka?
  • Jak często powinno się czyścić łóżko?
  • Jak usunąć plamy z łóżka?
  • Jakie są domowe sposoby na plamy na łóżku?

Jak często i w jaki sposób czyścić łóżko?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prać łóżko, należy najpierw stwierdzić, z jakiego materiału jest wykonane. Jako że najwięcej pytań generują łóżka obite tkaniną, to tym się zajmiemy. Inaczej będziemy czyścić łóżko obite welurem, inaczej tkaniną z właściwościami typu water repelent czy easy clean, a jeszcze inaczej – plecionką. Przede wszystkim warto unikać silnych detergentów. Mogą one łatwo uszkodzić tkaninę poprzez jej odbarwienie; tyczy się to nawet ekoskóry.

Czyszczenie łóżka welurowego z kolei najlepiej jest wykonywać w podobny sposób, uważając przy tym jednak, aby wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem ułożenia włosia – zdecydowanie ułatwi to cały proces, a po wyschnięciu łóżko będzie jak nowe.

Czyszczenie łóżek ze skóry i ekoskóry można wykonywać przy użyciu ściereczki i niewielkiej ilości płynu do naczyń.

Łóżka obite plecionką – szczególnie o grubym, wyrazistym splocie – mogą wymagać nieco więcej poświęconego czasu, jako że we włókna mogą wbić się np. okruszki czy włosy. Dlatego warto użyć małej rączki odkurzacza na małej mocy, a jeśli będzie taka potrzeba – dopiero potem przetrzeć tkaninę ściereczką.

Kwestia częstotliwości czyszczenia tapicerki jest bardzo indywidualna i zależy od warunków oraz potrzeb – niemniej, o ile nie pojawią się plamy, nie ma raczej potrzeby, aby czyścić łóżko więcej niż kilka razy do roku.

czyszczenie-lozka

Jak usunąć z łóżka plamę?

Niezależnie od tego, czy mamy łóżko obite tkaniną easy clean, czy nie, nie warto panikować, kiedy na meblu pojawi się plama. W przypadku tkanin łatwoczyszczących jest oczywiście łatwiej, bo wystarczy szybko nałożyć na rozlany płyn ścierkę i potem przetrzeć tkaninę na mokro.

Jednak i w przypadku innych tkanin wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby wywabić plamę z łóżka. Warto zawsze zacząć od ścierki z szarym mydłem i delikatnie czyścić plamę od krawędzi do środka, tak by jak najmniej się rozlała. Można również użyć płynu do naczyń w następujący sposób: płyn nalać na gąbkę, lekko zmoczyć i ścinąć, aby na powierzchni pojawiło się dużo piany. Pianę delikatnie wmasować w plamę; chodzi o to, aby nie szorować danego miejsca mocno całą gąbką, a jedynie robić to powierzchniowo i delikatnie, tak by tkanina nie zmoczyła się zbyt mocno.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyprać łóżko ekologicznie, to polecamy Ci ocet – środek wciąż używany do czyszczenia w wielu polskich domach. Warto jednak pamiętać, że mimo rozcieńczenia 1:1 zapach będzie nadal mocno wyczuwalny i będzie unosił się w pomieszczeniu przez jakiś czas. Minimum – jeżeli zamierzasz spać w danym łóżku w nocy – za sprzątanie powinieneś zabrać się z samego rana i przez resztę dnia wietrzyć pomieszczenie. 

Jak wyczyścić łóżko z sierści?

Czyszczenie lóżek, kiedy w domu są zwierzaki, jest nieco bardziej problematyczne – głównie z uwagi na sierść, która lubi wbijać się pomiędzy włókna, szczególnie plecionek, ale też z uwagi na łatwiejsze brudzenie czy możliwość powstania plam z moczu.

Jeśli chodzi o sierść pozostawianą na gładkiej tkaninie, np. welurze, to bardzo łatwo jest ją usunąć przy pomocy zwykłej rolki do ubrań. Z plecionki z kolei najlepiej jest ją usunąć przy pomocy odkurzacza, najlepiej z małą rączką.

odkurzanie-lozka

Czym wyprać łóżko – domowe sposoby

Dla tych, których nie przekonuje ocet, a którzy chcieliby jednak spróbować domowego, bardziej ekologicznego sposobu na czyszczenie tapicerki łóżka, mamy więcej propozycji.

  • Sól – poradzi sobie z plamą z kawy. Plamę należy porządnie przysypać grubą warstwą soli, następnie odczekać kilkanaście minut i odkurzyć sól. Po tym należy wyczyścić tkaninę na mokro.
  • Soda oczyszczona – zmieszana z sokiem z cytryny i rozsypana na tkaninę, po dwóch godzinach mocno ją odświeży.

  • Zimna woda z mydłem – nada się idealnie do wyczyszczenia plam z krwi. Obecność zimnej wody jest tu wyjątkowo istotna – nie można użyć ciepłej ani tym bardziej gorącej!

Ile kosztuje profesjonalne pranie łóżka?

Pranie łóżka przez firmę to koszt około 200 złotych. Pranie dwustronne materaca z kolei to podobny koszt, który należy doliczyć. Warto więc regularnie czyścić łóżko, by uniknąć plam, które wymagałyby profesjonalnej pomocy – a po tę sięgać jeśli np. wynajmujemy mieszkanie i chcemy przygotować wszystko dla kolejnego lokatora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl