Garderoba otwarta czy zamknięta? Odkryj, która opcja jest bardziej funkcjonalna!
Garderoba otwarta czy zamknięta? Odkryj, która opcja jest bardziej funkcjonalna!

Garderoba otwarta czy zamknięta? Odkryj, która opcja jest bardziej funkcjonalna!

Garderoba to jeden z najbardziej funkcjonalnych mebli, jakie możemy posiadać w domu. Przed jej wyborem warto więc zastanowić się dobrze, jaka garderoba będzie odpowiednia dla nas i dla przestrzeni, jaką dysponujemy.

Dowiesz się tutaj:

 • Jakie są plusy i minusy garderoby otwartej i zamkniętej?
 • Jak zaplanować zawartość garderoby?
 • Jak urządzić małą garderobę?

Garderoba otwarta - zalety i wady

Garderoba otwarta będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli zdecydujemy się na postawienie takiego mebla na poddaszu. Jego projekt pozwoli na wykorzystanie naturalnej budowy pomieszczenia w taki sposób, aby zrobić użytek z każdej powierzchni, a dodatkowo zmniejszyć efekt zamknięcia, który często występuje na poddaszach. Ważnym jest, że w przypadku otwartej garderoby łatwiej o dobre światło, które nie tylko optycznie pomoże powiększyć pokój, ale ułatwi też korzystanie z samej garderoby. Dobra będzie również wentylacja. Martwić można się właściwie jedynie o kurz – jeśli jesteś alergikiem, lepiej byłoby postawić na szafę zamkniętą. Oczywiście istotną kwestią jest też to, że zawartość garderoby pozostaje cały czas „na widoku” – ma to znaczenie nie tylko dla naszych wrażeń estetycznych, ale i dla oddziaływania promieni słonecznych. Warto więc przemyśleć, czy taką szafę powinno się stawiać np. bezpośrednio naprzeciw okna na poddaszu.

Samą garderobę otwartą można też rozumieć na dwa sposoby. Może to być duża szafa, np. we wnęce, pozbawiona drzwi lub nawet oddzielne pomieszczenie wypełnione wieszakami.

otwarta-garderoba-w-sypialni

Zamknięta garderoba - czy warto?

Garderoba zamknięta to szafa z drzwiami – obojętnie, czy będą one szklane, ażurowe czy drewniane. Taką garderobę można zaprojektować zgodnie z własnymi wymaganiami – dlatego od nas zależy, ile przestrzeni przeznaczymy na przechowywanie butów, ile na wieszaki etc. W związku z tym, że drzwi przesuwne zabierają nieco miejsca, a zamknięta garderoba będzie dość ciemna, warto tę przestrzeń zaplanować z myślą o rozmieszczeniu wewnątrz świateł LED. Dzięki zamknięciu garderoba taka nie wpuszcza do środka promieni słonecznych ani kurzu, a dodatkowo zakrywa nieporządek, który może panować wewnątrz.

Wybierając szafę, która będzie służyć nam za taką garderobę, warto przemyśleć, jaki rodzaj szafy będzie dla nas odpowiedni. Inaczej używać się będzie szafy uchylnej, inaczej przesuwnej, a inaczej narożnej. Warto jednak, aby wybór padł na mebel o głębokości ok. 60 cm – to ułatwi nam umieszczenie w meblu tylu wieszaków, ile to tylko możliwe. Jeśli jednak zmieści się u nas tylko mała garderoba, np. taka o bardzo małej głębokości, jaką jest 45 cm, to wieszaki trzeba będzie układać obok siebie nawet prostopadle.

Zawartość otwartej garderoby

Konfiguracja garderoby może przysporzyć bólu głowy – dlatego najlepiej z góry zapoznać się z wszystkimi elementami, które mogą się w niej znaleźć i zaplanować, które będą nam potrzebne i w jakiej ilości.

 • Półki i szuflady na buty. W zależności od tego, jaka będzie budowa garderoby, buty mogą stać nawet bezpośrednio na ziemi, dlatego może się okazać, że ten element wyposażenia garderoby otwartej będzie zbędny.
 • Drążki. Ich ilość należy dobrać względem tego, ile tak naprawdę posiadamy ubrań, które powinniśmy zawiesić – będą to przede wszystkim koszule, płaszcze, sukienki etc.

 • Półki i szuflady. Górną część garderoby warto wypełnić właśnie półkami, tak by można postawić na nich różnego rodzaju organizery i pudła.
 • Oświetlenie. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy postawić na taśmę LED lub punktowe lampki halogenowe.

 Zamknięta garderoba w łazience

 Otwarta garderoba z półkami

 Otwarta garderoba w sypialni

Mała garderoba - jak urządzić

Co należy wziąć pod uwagę, projektując małą garderobę?

 • Przede wszystkim bardzo dokładnie i kilka razy sprawdź, jaki masz dostępny metraż, zanim nawet zaczniesz projektować garderobę.
 • Przemyśl, jakiego typu przestrzeni do przechowywania potrzebujesz. Określ, ile półek potrzebujesz, a ile szuflad, a także czy będzie Ci potrzebny drążek i jak ma wyglądać przechowywanie butów.

 • Zadbaj o akcesoria, które ułatwiają organizację, takie jak kartony czy organizery.
 • Weź pod uwagę układ pomieszczenia – garderoby nie trzeba stawiać w najbardziej oczywistym miejscu! Sprawdzi się garderoba za łóżkiem, ale też w rogu czy we wnęce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl