Jak łączyć kolory we wnętrzach? 0
Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Łączenie kolorów w salonie to dla wielu z nas nie lada problem. Poniżej przedstawiamy banalne metody, które pokażą Ci, jak z łatwością komponować kolory we wnętrzach!

Łączenie kolorów metodą monochromatyczną

Zdecydowanie jedna z naszych ulubionych! Polega na zestawieniu różnych odcieni jednego koloru. Wystarczy, że wybierzemy ulubiony kolor – np. niebieski – i zaczniemy dodawać do niego nieco czerni lub bieli. W taki sposób uzyskamy pełną bazę odcieni monochromatycznych. Kiedy ta metoda świetnie się sprawdzi? Na pewno jeśli szukasz sposobu na to, jak łączyć kolory na ścianach, ale boisz się zbyt dużej kontrastowości. Wykorzystanie różnych, czasem nieznacznie różniących się od siebie odcieni, pozwoli Ci wyczarować w aranżacji piękne kombinacje. Metoda sprawdzi się też w tych stylach aranżacji, które wymagają pewnej delikatności i „dreamy vibe’u”.

Metoda harmonijna

Ta metoda polega na łączeniu kolorów w aranżacji, które na kole kolorystycznym leżą tuż obok siebie, np. zielony, żółty i pomarańczowy albo niebieski, turkusowy i zielony. Jak wykorzystać tę metodę we własnym domu tak, aby być zadowolonym z efektu? Otóż większość osób zajmujących się wystrojem wnętrz korzysta z zasady 60-30-10, która podpowiada nam, jaką przestrzeń powinny zajmować poszczególne kolory.

• 60%: duże meble tapicerowane, ściany, dywany

• 30%: meble akcentowe, np. krzesła, dodatki takie jak poduszki i zasłony

• 10%: akcesoria, obrazy, pojedyncze dodatki

Kiedy sięgnąć po tę metodę? Odnajdzie się ona praktycznie wszędzie, ale warto zwrócić na nią uwagę szczególnie wtedy, jeśli budujemy aranżację eklektyczną lub boho, ale chcemy zachować w niej pełną harmonię. Metoda dopełniająca pozwala na zestawienie nawet bardzo żywych kolorów w aranżacji w taki sposób, aby nie wydawały się być rażące. Metoda harmonijna pomoże nam też, jeśli chcemy urządzić mieszkanie w korolach neutralnych, ale nie chcemy, by wyglądało jałowo i bez pomysłu. .

Metoda dopełniająca

Polega na dobraniu kolorów, które leżą naprzeciw siebie na kole kolorystycznym i odpowiada na pytanie, jak łączyć kontrastujące kolory we wnętrzach. Do zestawień dopełniających należą np. niebieski i pomarańczowy, żółty i fioletowy czy zielony i czerwony. Ta metoda to strzał w dziesiątkę dla ekstremalistów i wszystkich tych, którzy lubią poszaleć w wystroju wnętrz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl