Jak urządzić małą jadalnię w nowoczesnym stylu: porady i triki
Jak urządzić małą jadalnię w nowoczesnym stylu: porady i triki

Jak urządzić małą jadalnię w nowoczesnym stylu? Porady i triki

Sprawdź, jak urządzić małą jadalnię w swoim mieszkaniu i dowiedz się nieco więcej o następujących tematach:

  • Aranżacja jadalni w kuchni
  • Aranżacja jadalni w salonie
  • Stół idealny do małej jadalni
  • Jak dobrać odpowiednie krzesła?
  • Różnorodne style aranżacji 

Szybkie śniadanie, świąteczny obiad czy codzienna kolacja to świetna okazja do rozmów i budowania relacji z pozostałymi domownikami. Dobrym do tego miejscem jest jadalnia, nawet jeśli jest niewielka. Jak ją urządzić, aby była funkcjonalną i komfortową przestrzenią? Podpowiadamy.

W niewielkich mieszkaniach aranżacja jadalni jest wyzwaniem. Niemniej jednak nie może w niej zabraknąć stołu i krzeseł. Ponadto są także inne elementy, na które warto zwrócić uwagę jak kolory ścian czy oświetlenie. Współczesne rozwiązania dają wiele możliwości optycznego powiększenia przestrzeni. Dzięki temu stworzysz wygodny kącik, w którym miło spędzisz czas przy posiłku.

Mała jadalnia – aranżacje. O czym należy pamiętać?

Nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu. Zwłaszcza przy urządzaniu jadalni w bloku. Często dostępny metraż wymusza, aby wydzielić przestrzeń na jadalnię w ramach kuchni lub salonu. Ograniczona liczba metrów kwadratowych nie jest problemem. Nawet taką powierzchnię możesz przemienić w komfortowe miejsce na zjedzenie posiłku. 

Zanim zaczniesz wybierać meble, parkiet, kredens lub kolory ścian, zmierz dostępną przestrzeń. Przeanalizuj odległości pomiędzy stołem, krzesłami i pozostałymi meblami. Warto zostawić odpowiednio dużo miejsca, aby swobodnie odsunąć siedzisko. Ważna jest także wygodna strefa komunikacji, która ułatwi bezpieczne dostarczenie gorących potraw prosto na stół. Wiedza o dostępnych odległościach ułatwi Ci wybór mebli i zaplanowanie powierzchni, w ramach której powstanie jadalnia.

Aranżacja małej jadalni w kuchni

Kluczowym elementem w stworzeniu wygodnego miejsca na posiłki, jest wydzielenie w pomieszczeniu osobnej strefy. Specjaliści od aranżacji wnętrz stosują dwojakie podejście. W pierwszym przypadku estetyka jadalni jest identyczna z tą w kuchni. W drugiej opcji przestrzenie różnią się stylem.

Miejsce na posiłki można oddzielić przy pomocy kolorów i struktur. Jeżeli dopiero wykańczasz mieszkanie i decydujesz się na małą jadalnię, możesz użyć innego odcienia parkietu i ścian. Mimo wszystko zaleca się, aby zachować harmonię. Dobierz kolory w zbliżonej tonacji, ale jednak różne, aby oddzielić kuchnię od części jadalnej.

W jadalni dobrze sprawdzi się mały okrągły stolik. Możesz umieścić go przy przeciwległej ścianie do zabudowy kuchennej, w rogu lub w pobliżu okna. Wybieraj jasne kolory i lekkie bryły. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa i uzyskasz estetyczny design. 

inspiracje-mala-jadalnia-w-kuchniJak stworzyć jadalnię w kuchni w małych mieszkaniach?

Zdarza się, że pomieszczenie, w którym przygotowujesz posiłki, jest naprawdę małe. Jak urządzić jadalnię w małych pomieszczeniach, aby nie stracić na funkcjonalności? W takiej sytuacji standardowe meble do jadalni mogą się nie sprawdzić. Wówczas trzeba sięgnąć po alternatywne rozwiązanie, czyli meble składane. 

Kompaktowe sztaplowane krzesła mają swoje niepodważalne zalety. Po złożeniu zajmują mało miejsca. Dzięki temu łatwo znajdziesz dla nich przestrzeń w mało praktycznej wnęce lub w szafie, w przedpokoju. Kiedy jest to potrzebne, możesz szybko po nie sięgnąć na czas posiłku. Nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, ale zdecydowanie wygodniej zjeść kolację przy stole niż z talerzem na kolanach.

Alternatywnym rozwiązaniem może być przedłużenie blatu kuchennego. W takiej sytuacji wystarczy dostawić krzesła, aby wygodnie zjeść śniadanie czy porozmawiać o poranku przy kawie. Inną opcją mogą być blaty przykręcane do ściany, które można złożyć, gdy nie są potrzebne. Ciekawym rozwiązaniem są także wysuwane półki. Instaluje się je pod blatem kuchennym i można wysuwać podobnie jak szuflady. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy dodatkową przestrzeń, jednak projekt musi zostać dobrze przemyślany.

Jak urządzić małą jadalnię w salonie?

Połączenie aneksu kuchennego i salonu to przeważnie otwarta przestrzeń. Jeśli odpowiednio ją zagospodarujesz, to na styku obu stref znajdziesz miejsce na kącik jadalniany. Pomyśl o odpowiednim wydzieleniu stref. Elementem, który oddzieli kuchnię od części wypoczynkowej, może być stół. Dobrym separatorem są także niewielki dywan, wyróżniający się kolor parkietu lub ściany o innych barwach.

W kawalerce lub mieszkaniu dwupokojowym warto otworzyć kuchnię na strefę dzienną. Jeśli to możliwe pozbądź się ścianki działowej pomiędzy pomieszczeniami. W ten sposób znajdziesz miejsce na większy stół jadalniany, a nawet dodatkowy komplet krzeseł. Pozwoli Ci to na swobodniejszą komunikację w mieszkaniu i zyskasz optycznie większą przestrzeń, która wzbogacona o stylowy komplet mebli zapewni spektakularny efekt.

Mała jadalnia – aranżacje oświetlenia

Dobrze doświetlona przestrzeń wyznacza miejsce spożywania posiłków i zapewnia komfort. Architekci wnętrz przyjmują, że jedna lampa do jadalni przypada na ok. 120 cm długości blatu. Mając tę wiedzę, możesz przejść do wyboru kształtu lamp. 

Jeśli w jadalni zdecydujesz się na okrągły stół, postaw także na kuliste lampy. W przypadku prostokątnych stołów dobrym rozwiązaniem będą karnisze o geometrycznych kształtach. W małej jadalni sprawdzą się metalowe lub przeźroczyste klosze. Alternatywą może być duża lampa podłogowa, która doświetli stół. 

Ważnym elementem jest także barwa światła. W części roboczej, tj. przy blatach kuchennych, dobrym wyborem jest białe oświetlenie. Natomiast przy jedzeniu dużo przyjemniejsza będzie ciepła barwa, która pozytywnie wpływa na nastrój i pozwala się odprężyć. Teoretycznie to detal, ale w praktyce Twój organizm inaczej reaguje na różne odcienie i kolory oświetlenia.

Aranżacja małej jadalni a kolory ścian

W niewielkich jadalniach najlepiej unikać wzorzystych tapet, ostrych kolorów i mocnych deseni. Kolorystyka powinna być w miarę spójna. Dużo bardziej odpowiednie będą stonowane barwy. Biel, jasna szarość, krem i beż to odcienie, które łatwo komponują się z innymi detalami i wyposażeniem. Spotyka się także jasną zieleń, żółć i błękit. Zdarza się, że właściciele wykorzystują te barwy także w przypadku wyboru mebli. Krzesła z siedziskami w podobnej kolorystyce tworzą spójne i eleganckie wnętrze.

Szare ściany w nowoczesnej jadalni

Eklektyczna jadalnia z beżowymi ścianami

Białe ściany w jadalni

Meble w małej nowoczesnej jadalni – stół

Kluczowym elementem każdej jadalni jest stół. W przypadku, gdy będzie korzystać z niego jedna osoba, wymiary blatu powinny wynosić ok. 50 x 40 cm. W przypadku dwóch osób długość blatu to minimum 100 cm. Wówczas każdy ma po ok. 40 cm na nakrycie, a pozostałe miejsce służy do postawienia naczynia z posiłkiem, szklanek i mniejszych części zastawy.

Dla czteroosobowej rodziny, która zdecyduje się na prostokątny stół, zalecane wymiary mebla to ok. 80 x 120 cm. W przypadku okrągłego blatu jego średnica powinna wynosić ok. 80 cm. Średnia wysokość tego rodzaju mebli do jadalni to ok. 76 cm. Pamiętaj, aby stół nie zdominował pomieszczenia. Jednocześnie nie może wyglądać na zbyt mały i kojarzyć się z dziecinną zabawką. Istotne są tutaj proporcje.

Kształt stołu wpływa na ergonomię i możliwość ustawienia w jadalni. Modele z okrągłym blatem dobrze wyglądają w kwadratowych pomieszczeniach. Z kolei stoły prostokątne dobrze sprawdzają się w wąskich przestrzeniach. Meble z rozsuwanym blatem przydają się przy okazji odwiedzin rodziny lub znajomych. W takiej sytuacji przydadzą się dodatkowe składane krzesła.

Jeżeli łączysz salon z aneksem kuchennym i nie masz miejsca na osobny mebel, to istnieje kilka innych rozwiązań:

    • przedłużony blat kuchenny – zainstalowany przy oknie zamiast parapetu to wygodne rozwiązanie dla wszystkich domowników
    • krzesła z tworzyw sztucznych
    • połączenie ławy i stołu w przestrzeni wypoczynkowej – rozkładany ławostół z regulacją blatu to funkcjonalny mebel o szerokim zastosowaniu

Istnieje także możliwość, aby zamiast rozkładanego stołu zdecydować się na dostawkę. Jest to rozwiązanie, które przedłuża boki blatu i powiększa dostępną powierzchnię. Decydując się na taki mebel, warto pamiętać, aby wybrać model, który będzie miał wąskie nogi zainstalowane na krawędziach.

stol-do-malej-jadalni-pomysly

Krzesła do małej jadalni

Wszystkie meble do niewielkiej przestrzeni jadalnej powinny mieć tzw. lekki profil. W przypadku krzeseł postaw na modele z małym siedziskiem. Dobrze wyglądają modele z plastiku lub metalu. Drewniane krzesła nawiązują do tradycyjnych wnętrz i tych w stylu skandynawskim. Pamiętaj, aby były to proste i jasne produkty o niewielkich gabarytach.

W małej jadalni dobrze wyglądają:

    • krzesła z tworzyw sztucznych
    • wyspa kuchenna – nowoczesny sposób na zastąpienie konwencjonalnego stołu
    • taborety
    • minimalistyczne krzesła ze sklejki
    • hokery

Krzesła bez podłokietników z klasycznym rozstawem nóg są bardzo praktyczne, a dzięki temu łatwo wsuniesz je pod blat. Raczej unikaj wariantów z wysokim oparciem, ponieważ przytłaczają one przestrzeń. Najlepiej wybrać siedzisko niezabudowane, aby optycznie nie ograniczać przestrzeni. Co ważne, krzesło do jadalni powinno mieć szerokość minimum 40-45 cm.

krzesla-mala-jadalnia-inspiracje

Wybierz swój ulubiony styl. Pomysły i inspiracje

Jak urządzić małą jadalnię w ulubionym stylu? Istnieje przynajmniej kilka możliwości. Wśród najpopularniejszych pomysłów i inspiracji są:

    • Styl minimalistyczny – ograniczenie liczby gadżetów i przedmiotów, które znajdują się w przestrzeni kuchennej i jadalni. Dominują naturalność i klasa. Meble wykonane są z naturalnych materiałów o jasnych kolorach.
    • Styl skandynawski – również w tym wypadku dominują jasne kolory i meble w stylu skandynawskim. Dzięki nim wizualnie powiększysz jadalnie. Drewno ociepli wystrój wnętrza i przełamie chłód jasnych szarości lub bieli.
    • Styl industrialny – surowe metale i proste bryły. Ciężki blat stołu zbalansują metalowe wsporniki, dzięki którym mebel uzyska lekkość. Uzupełnieniem jadalni będą krzesła z niezabudowanymi oparciami.
    • Styl glamour – meble pokryte są połyskującymi powierzchniami, a dzięki temu rozświetlają wnętrze. Cienkie nogi krzeseł i przeźroczysty blat nadają wnętrzu lekkości.
    • Styl retro – jeśli zdecydujesz się na ten ponadczasowy wariant, zainwestuj w meble z bez zdobień. Wybierając ciemniejsze meble, zadbaj o kontrastujące jasne ściany.

Poza wymienionymi elementami warto pamiętać o istotnych szczegółach w małej jadalni. Na ścianach sprawdzają się pastelowe i jasne kolory. Błyszczące fronty mebli odbijają światło, co optycznie powiększa przestrzeń. Pamiętaj, aby unikać przesadnych zdobień oraz topornych i ciemnych mebli.

Stwórz własną jadalnię

Miejsce na posiłek jest bardzo ważne przede wszystkim dla komfortu jedzenia. Jeżeli zastanawiasz się jak urządzić małą jadalnię, to jesteś na dobrej drodze do stworzenia wygodnego miejsca spotkań dla Ciebie i Twoich bliskich. Dopasuj meble do stylu, w którym chcesz urządzić jadalnie. Uwzględnij wytyczne z powyższego artykułu i ciesz się eleganckim i funkcjonalnym wnętrzem. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl