Mechanizm rozkładania sofy - jak rozkładają się sofy i narożniki? 0
Mechanizm rozkładania sofy - jak rozkładają się sofy i narożniki?

Mechanizm rozkładania sofy DL

System DL z automatem to zdecydowanie najpopularniejszy sposób rozkładania mebli wypoczynkowych, stosowany w większości nowoczesnych modeli - szczególnie że pozwala na wykonanie mebli z wysoko osadzonym, lekko wyglądającym siedziskiem. Aby rozłożyć sofę z funkcją spania DL, wystarczy lekkim ruchem przyciągnąć siedzisko do siebie i złożyć oparcie. Oparcie posiada ukryty uchwyt uszyty z tej tkaniny, co reszta tapicerki, który później ułatwia ponowne rozłożenie go. Jest to więc zdecydowanie sposób niewymagający wysiłku, szybki, odpowiedni również dla osób starszych.

Jakie są pozostałe zalety mechanizmu DL? Zastosowanie tej funkcji pozwala na ukrycie pod siedziskiem bardzo przestronnego pojemnika na pościel. Dodatkowo, jako że nie występuje w tym przypadku tarcie nóżkami po podłodze, nie musimy obawiać się o rysowanie podłogi. Najważniejszym jednak plusem jest równomierna powierzchnia spania, które oferują tak zbudowane sofy i narożniki. W meblu dobrej jakości zarówno oparcie, jak i siedzisko mają takie samo wypełnienie, dzięki czemu po rozłożeniu mebla otrzymujemy coś w rodzaju materaca, który w każdym punkcie jest tak samo wygodny.

Co wziąć pod uwagę, wybierając tego typu mebel, np. sofę DL MEGIS albo narożnik DL MELVA? Na pewno to, że musi on stać w pewnej odległości od ściany, tak by pozwolić oparciu na pełne rozłożenie się.

System delfin a narożniki

W porównaniu do DL-ki, która jest równie popularna w sofach, co narożnikach, to funkcja typu delfin wykorzystywana jest głównie w kanapach narożnych. Aby rozłożyć mebel z tym mechanizmem, musimy najpierw pociągnąć za uchwyt i przyciągnąć materac do siebie, przyciągając jednocześnie wózek, po czym jeszcze raz pociągnąc za uchwyt, doprowadzając do położenia się materaca na płasko.

Taki wysuwany mechanizm ma w narożnikach sens, bo niejako uzupełnia wolną przestrzeń pomiędzy siedziskiem a szezlongiem. Dodatkowo pojemnik na pościel w tym wypadku umieszczany jest właśnie w szezlongu, który może dać ogromną przestrzeń do przechowywania. Dodatkowym plusem jest, że możemy mebel ustawić przy samej ścianie, bo rozłożenie go nie wymaga dodatkowego miejsca.

Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na taki typ rozkładania? Opinie o systemie rozkładania delfin są pozytywne, jednak - jak wsystko - delfin ma jakieś minusy, które dla jednych będą kompletnie nieznaczące, dla innych - niezwykle ważne. Warto wiedzieć, że materac jest zwykle obity inną tkaniną niż reszta narożnika (nie jest to widoczne przed rozłożeniem), a rączka do podciągania materaca zwykle wystaje na zewnątrz.

System puma

Zdecydowanie jeden z mniej znanych, a jednocześnie ciekawych i świeżych sposobów na budowę mechanizmu rozkładania narożnika. Sprawdza się przy nowoczesnych bryłach, gdzie nie chcemy widzieć szpar między elementami, jak również takich, które sięgają samej ziemi. Polega on na tym, że siedzisko lekko przysuwa się do siebie, a spod niego wysuwa się kolejny element, który razem z siedziskiem tworzy łóżko.

To najbardziej zautomatyzowany, nowoczesny system rozkładania. Minusy? Nie widzimy żadnych – tym bardziej że podczas rozkładania żadna część mebla nie sunie po podłodze, rozłożenie nie wymaga użycia siły, a sam proces trwa ok. 20 sekund.

Narożnik-system-puma
Wersalki klik-klak

Jak działa system rozkładania klik-klak, wie chyba każdy - wersalki długo królowały w polskich domach, a dziś szczęśliwie przechodzą poważny lifing. Mechanizm ich rozkładania jednak zawsze był niezawody: wystarczy podnieść siedzisko, lekko je pchnąć i opuścić po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia. Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej odpornych na czynnik ludzki i najszybciej działających mechanizmów na rynku.

Taki wysuwany mechanizm ma w narożnikach sens, bo niejako uzupełnia wolną przestrzeń pomiędzy siedziskiem a szezlongiem. Dodatkowo pojemnik na pościel w tym wypadku umieszczany jest właśnie w szezlongu, który może dać ogromną przestrzeń do przechowywania. Dodatkowym plusem jest, że możemy mebel ustawić przy samej ścianie, bo rozłożenie go nie wymaga dodatkowego miejsca.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na sofę z mechanizmem klik-klak? Przede wszystkim - podobnie jak DL-ka - potrzebuje nieco przestrzeni od ściany. Po drugie dość istotnym jest, jak wyprofilowane jest siedzisko - jeśli jest wypukłe, to po rozłożeniu pośrodku wersalki będzie się tworzyć bardzo szerokie wgłębienie, które może być niewygodne. W przypadku SELENE, którą zobaczysz poniżej, problem ten nie występuje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl