Obrzeża PVC i ABS – co wybrać? 0
Obrzeża PVC i ABS – co wybrać?

CZYM SĄ OBRZEŻA MEBLOWE?

Nikt nie chciałby mieć w salonie stolika świecącego gołą płytą wiórową: dlatego krawędzie płyt, z których zbudowany jest mebel, są dodatkowo oklejane taśmą dopasowaną do koloru i tekstury frontów. Wymiar estetyczny jest bez wątpienia ważny, nie można jednak zapomnieć, że obrzeża mają przede wszystkim chronić szuflady, półki i drzwiczki przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak wyszczerbienie. 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów obrzeży, w tym PVC, ABS i papierowe. Lata temu dość popularnym wyborem były właśnie obrzeża papierowe, pokryte klejem, któremu do rozpuszczenia się wystarczało ciepło generowane przez zwykłe domowe żelazko. Oczywiście była to opcja bardzo tania, ale też potwornie mało wytrzymała, przez co szybko została wyparta przez nowe technologie. Dziś papierowe obrzeża są zjawiskiem marginalnym, zdarzającym się u producentów słabej jakości mebli.

Obrzeża-PVC-ABS-różnice

Obrzeża-meblowe

PCV-ABS-obrzeża

OBRZEŻA PVC CZY ABS – CO LEPSZE?

Obrzeża PVC długo królowały na polskim rynku. Są w sam raz elastyczne – dzięki czemu dobrze przylegają do płyty – oraz odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w obróbce. Przez lata stolarze zdążyli opanować ten materiał do perfekcji i przyzwyczaić się do niego, stąd trudno było jego konkurencji – obrzeżom ABS – zawojować rynek; nie bez znaczenia był fakt, że obrzeża te niejako zostały na ten rynek pchnięte przez UE. Minęło jednak trochę czasu i producenci oraz klienci dostrzegli niezaprzeczalne plusy ABS: są one nie tylko wytrzymałe w tych samych kwestiach, co PVC, ale też nie blakną i są trudnopalne; wyciągnięte z ognia nie płoną, a samoistnie dogasają. Występują również w bogatej gamie kolorystycznej, także w barwach uni, czyli jednolitych. Obrzeża ABS mają jednak ogromną przewagę nad PVC, o której klienci zwykle nie wiedzą: nie zawierają one związków ropopochodnych, metali ciężkich ani chloru, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej przyjazne dla nas i całego środowiska. Nie są w związku z tym kwalifikowane jako odpady specjalne i po zużyciu mogą trafić do pełnego recyklingu. PVC z kolei może być co prawda poddane recyklingowi, ale absolutnie nie może zostać spalone, jako że wydziela wtedy toksyczne dioksyny i kwasy; naturalny rozkład jest też dużo dłuższy niż w przypadku ABS. Nie bez powodu PVC sam w sobie określany jest jako najbardziej destrukcyjny rodzaj plastiku. 

Jeśli więc mamy do wyboru meble z krawędziami chronionymi przez obrzeża ABS albo PVC, warto wziąć pod uwagę, jak będzie eksploatowany mebel (czy np. będzie stał bezpośrednio w słońcu), na ile zależy nam na bezpieczeństwie użytkowania i czy nie warto wybrać opcji przyjaznej dla środowiska, szczególnie że nie odczujemy tego finansowo. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl